موسسه آموزشی الف

دوره های زبان ترکی در آموزشگاه زبان الف

زبان ترکی به ‌عنوان پنجمین زبان رایج پس از چینی، انگلیسی، اسپانیایی و هندی شناخته می‌شود. جالب است بدانید که امروزه زبان ترکی در بیش از 100 کشور جهان با اهداف مختلف تدریس می‌شود. بهبود رشد اقتصادی ترکیه، تحصیل آسان، اخذ ویزا کشورهای اروپایی، زندگی مملو آرامش، وجود جاذبه‌های گردشگری متعدد و ایجاد بستر کار تنها چند دلیل برای تمایل شدید مردم نسبت به مهاجرت و زندگی در کشور ترکیه است؛ اما برای زندگی و تحصیل در کشور ترکیه در کنار بعد مالی ارتباط‌گیری با مردم از اهمیت زیادی برخوردار است. همان‌طور که میدانید تسلط به زبان اولین راه ارتباط با مردم کشورهای مختلف است. ازاین‌روی آموزش اصولی زبان ترکی برای دانشجویان و افرادی که به‌زودی عازم کشور ترکیه هستند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

آموزش زبان ترکی

اهمیت یادگیری زبان ترکی

زبان ترکی ازجمله زبان‌های نسبتاً دشوار محسوب می‌شود که یادگیری آن برای افرادی که مهاجرت به کشور ترکیه را انتخاب کردند، لازم و ضروری است. صحبت کردن مردم کشور ترکیه به زبان ترکی امری واضح است که همه ما میدانیم، ازاین‌روی مهاجران عازم کشور ترکیه باید برای ارتباط‌گیری با مردم این کشور و رفع نیازهای خود به‌خوبی به این زبان مسلط باشد؛ اما ارتباط با مردم تنها یکی از دلایل یادگیری زبان ترکی است، در ادامه این بخش دلایل بیشتری برای اهمیت یادگیری زبان ترکی بیان‌شده است.

- آشنایی با فرهنگ ترک‌زبان‌ها

یادگیری زبان ترکی می‌تواند این کمک را به مهاجران علی‌الخصوص دانشجویان بین‌المللی کند تا بافرهنگ و شیوه زندگی محلی مردم ترکیه آشنا شوند و درک عمیق‌تری نسبت به سنت‌ها و آداب‌ورسوم ترکیه به دست آورند.

- فرصت‌های شغلی بهتر

ترکیه یک اقتصاد به‌سرعت در حال رشد و با موقعیت استراتژیک است که به‌عنوان یک مرکز بزرگ برای تجارت و بازرگانی بین‌المللی شناخته می‌شود، ازاین‌روی دانستن زبان ترکی می‌تواند فرصت‌های شغلی خوبی را درزمینه هایی مانند تجارت، امور مالی، گردشگری و روابط بین‌الملل برای مهاجران ایجاد کند.

- فرصت‌های آموزشی وسیع‌تر

بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند، اما دانستن زبان ترکی می‌تواند به دانشجویان بین‌المللی امکان دسترسی به طیف وسیع‌تری از فرصت‌های علمی، ازجمله برنامه‌های تحقیقاتی و تحصیلی را بدهد.

- رشد شخصیتی

همان‌طور که اشاره شد یادگیری زبان ترکی برای افرادی که با این زبان آشنایی ندارند، کمی مشکل است. ازاین‌روی یادگیری زبان ترکی می‌تواند به زبان آموزان کمک کند تا حافظه خود را بهبود ببخشند و راحت‌تر مسائل مختلف را حل کنند.

- سفر راحت‌تر

ترکیه یک مقصد گردشگری محبوب با تاریخ غنی و مناظر متنوع است. دانستن زبان ترکی می‌تواند سفر و آشنایی با جاذبه‌های گردشگری را لذت‌بخش‌تر و آسان‌تر کند.

- هنر و ادبیات

جالب است بدانید که ادبیات و هنر ترکیه دارای تاریخ طولانی و پر سابقه‌ای است که قدمت آن به قرن‌ها پیش می‌رسد. با توجه به این موضوع پس دانستن زبان ترکی می‌تواند دریچه‌ای از داستان‌های مختلف و جذاب را به روی زبان آموزان علاقه‌مند به یادگیری زبان ترکی باز کند.

- دسترسی به رسانه‌های محلی

دانستن زبان ترکی می‌تواند امکان دسترسی به روزنامه‌ها، مجلات، برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های محلی را به زبان آموزان بدهد. ازاین‌روی زبان آموزان راحت‌تر می‌توانند فیلم‌ها و خبرهای جذاب کشور ترکیه را دنبال کنند.

- برخورداری از بورسیه تحصیلی

افراد علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های کشور ترکیه بهتر است بدانند که برخی از دانشگاه‌های ترکیه از دانشجویان بین‌المللی که تسلط خود را به زبان ترکی نشان می‌دهند، حمایت مالی می‌کند.

آزمون‌های بین‌المللی زبان ترکی

اگرچه  YOS و ALES به‌عنوان مهم‌ترین آزمون‌های بین‌المللی تعیین سطح زبان ترکی افراد بین‌الملل شناخته می‌شوند؛ اما از دیگر آزمون‌های سطح تعیین زبان می‌توان به TOMER و TYS نیز اشاره کرد. تمامی آزمون‌های معرفی‌شده مطابق با چارچوب مرجع مشترک اروپایی برگزار می‌شوند. به‌طورکلی مراحل آزمون مهارت ترکی پنج مرحله را در برمی‌گیرد و شیوه برگزاری این آزمون‌ها معمولاً به شرح زیر است.

- آزمون مهارت‌های خواندن

این آزمون باهدف ارزیابی سطح مهارت و درک زبان‌آموز از خواندن متون ترکی برگزار می‌شود. زبان آموزان در مدت‌زمان 50 دقیقه فرصت دارند تا به سؤالات این آزمون پاسخ دهند.

- آزمون مهارت‌های گوش دادن

در این آزمون 30 دقیقه‌ای میزان سطح درک و گوش دادن زبان‌آموز از مفاهیم زبان ترکی بررسی می‌شود. در این مرحله زبان آموزان باید آنچه را که گوش‌داده‌اند را بیان کنند.

- دانش عمومی ترکی

در دانش عمومی زبان ترکی که در مدت‌زمان 30 دقیقه برگزار می‌شود، سطح زبان‌آموز در حوزه تلفظ کلمات، آشنایی با مشاهیر زبان ترکی، مهارت در سخن گفتن عامیانه و... بررسی می‌شود.

- آزمون نوشتاری

در این آزمون به زبان آموزان سه مبحث داده می‌شود و از آن‌ها خواسته می‌شود تا در مورد یکی از این سه موضوع، یک متن ترکیبی بنویسند. این آزمون برای ارزیابی مهارت‌های زبانی دانش آموزان به‌صورت نوشتاری برگزار می‌شود. مدت‌زمان این آزمون حدوداً 40 دقیقه است.

- آزمون اسپیکینگ

آزمون اسپیکینگ از دو بخش اسپیکینگ آزاد و مکالمه تشکیل‌شده است. زمان اختصاص داده‌شده برای سخنرانی 5 دقیقه و زمان اختصاص داده‌شده برای مکالمه 5 دقیقه است.

در انتها متذکر می‌شویم که دانشجو برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باید حداقل سطح B2 زبان ترکی را داشته باشد. ضمن اینکه دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی از موارد استثنایی هستند که دانشجویان بین‌المللی آن‌ها باید تا سطح C1 به زبان ترکی مسلط باشند.

راهکارهای تقویت مهارت‌های زبان انگلیسی

زبان‌آموزانی که در کنار شرکت در کلاس‌های آموزش زبان می‌خواهند در اوقات فراغت نیز به تقویت زبان خود بپردازند، بهتر است بدانند که استمرار و قدم‌های هرچند کوچک در درازمدت می‌تواند آن‌ها را به سطح تسلط کافی برساند. مشروط بر اینکه هرروز برای تقویت زبان ترکی زمان بگذارند. تغییر زبان تلفن همراه به زبان ترکی، صحبت کردن با خود به زبان ترکی و … تنها تعداد محدودی از روش‌های تقویت زبان ترکی است؛ اما متدهای تقویت زبان ترکی تنها به موارد بیان‌شده در سطر فوق ختم نمی‌شود، بلکه از دیگر روش‌های تقویت زبان ترکی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

 • نوشتن کلمات دشوار در دفترچه یادداشت و تمرین تلفظی و معنایی آن‌ها در طول روز
 • مشاهده فیلم‌های ترکی زبان
 • صحبت با مردم ترک‌زبان
 • ایجاد جعبه لایتنر برای مرور کلمات
 • شرکت در کلاس های آموزشی
 • دوره های حضوری و آنلاین
راهکارهای تقویت مهارت زبان ترکی

ویژگی های دوره های آموزش زبان ترکی آموزشگاه الف

خوشبختانه در موسسه زبان الف امکان برگزاری کلاس‌ها در تمامی دوره‌های سنی وجود دارد. تمامی زبان آموزان علاقه‌مند به یادگیری یک ‌زبان جدید می‌توانند با توجه به سن و هدف خود در رده‌های متنوع زبان ترکی شرکت کنند. در این آموزشگاه، زبان ترکی از سطح مبتدی تا پیشرفته به زبان آموزان توسط برترین اساتید تدریس خواهد شد. تسلط نسبی به زبان ترکی، امکان بیان مکالمات ضروری، آموزش صحیح تلفظ کلمات، آشنایی با ادبیات زبان ترکی و تمرین قواعد نوشتاری ترکی تنها تعداد محدودی از ویژگی‌های دوره آموزش زبان ترکی در آموزشگاه الف شناخته می‌شود.

الگوی آموزشی دوره‌های زبان ترکی در آموزشگاه الف

در آموزشگاه زبان ترکی الف الگوی آموزشی به ‌صورت کلاس‌های ترمیک، فشرده و فوق فشرده است. زبان آموزان با توجه به هدف و شرایط خود می‌توانند در یکی از دوره‌های آموزش زبان شرکت کنند. همچنین مطالعه جدول زیر در خصوص دوره‌های آموزش زبان ترکی در آموزشگاه الف می‌تواند اطلاعات جامعی را در اختیار زبان آموزان قرار دهد.

- دوره ترمیک زبان ترکی

تمرین‌های مداوم نوشتاری و گفتاری برای تلفظ کلمات، جمله‌سازی و مکالمه از ویژگی های دوره ترمیک است. این دوره به شکل 2 روز در هفته برگزار می شود.

- دوره فشرده زبان ترکی

تمرین‌های فشرده در حوزه جمله‌سازی، تلفظ درست کلمات، مکالمه انجا می گیرد. این دوره به شکل 3 روز در هفته برگزار می شود.

- دوره فوق فشرده زبان ترکی

این دوره ویژه افرادی است که قصد مهاجرت در بازه زمانی مشخصی را دارند و نیاز به تسریع در روند یادگیری زبان ترکی دارند. این دوره به شکل 4 الی 5 روز در هفته برگزار می شود.

با توجه به اینکه زبان ترکی کمی دشوار است، ازاین‌روی برای آموزش زبان ترکی استمرار در آموزش از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً افرادی که علاقه زیادی به آموزش زبان ترکی دارند، می‌توانند در صورت تلاش و تمرین مداوم در مدت‌زمان یک سال و نیم الی دو سال به زبان ترکی مسلط شوند.

منابع آموزش زبان ترکی در آموزشگاه الف

اگرچه منابع آموزش زبان ترکی بسیار متنوع هستند، اما در موسسه زبان الف وابسته به سطح افراد و اهداف آن‌ها کتاب‌های زیر به‌صورت مرحله‌به‌مرحله به زبان آموزان توسط برترین اساتید آموزش داده می‌شود.

 • Duolingo
 • Busuu
 • Mondly
 • Babbel
 • Rosetta Stone
 • Yunus Emre
 • maktabkhooneh

نحوه برگزاری دوره زبان ترکی در آموزشگاه الف

یکی از مزایای تعلیم در آموزشگاه الف امکان شرکت در کلاس‌ها به‌صورت مجازی و حضوری است. زبان‌آموزانی که به آموزش زبان ترکی علاقه‌مند هستند، می‌توانند در آموزشگاه زبان ترکی الف تحت نظر برترین اساتید زبان ترکی بیاموزند. در کلاس‌های حضوری و مجازی آموزشگاه زبان الف وابسته به هدف هر شخص برنامه‌های آموزشی فشرده و خاصی وجود دارد، ازاین‌روی زبان‌آموز می‌تواند در کمترین زمان به سطح نسبی از تسلط به زبان ترکی برسد.

اما با تمام تفاسیر فوق ایجاد زمینه حضور در کلاس‌های موسسه زبان الف این امکان را برای زبان آموزان فراهم کرده است تا تحت هر شرایطی زبان بیاموزند. پس فرقی نمی‌کند که در چه شهر یا نقطه‌ای از کشور ایران باشید، چراکه می‌توانید از مزایای آموزش آنلاین زبان ترکی آموزشگاه الف به بهترین شکل ممکن بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

علت اهمیت یادگیری زبان ترکی چیست؟

ارتباط‌گیری با مردم، آشنایی با فرهنگ غنی ترکیه، امکان تحصیل آسان در ترکیه و … ازجمله دلایل اهمیت یادگیری زبان ترکی شناخته می‌شوند.

اگرچه در دانشگاه‌های ترکیه دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، اما تمامی دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور باید تا سطح B1 به زبان ترکی مسلط باشند. ضمن اینکه دانشجویانی که به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی علاقه دارند نیز باید تا سطح C1 به زبان ترکی مسلط باشند.

آزمون‌های ALES، YOS و TOMER سه آزمون مهم ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های ترکی زبان است.

درخواست ثبت نام در این دوره

Hidden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت درخواست تعیین سطح

پس از ثبت درخواست خود مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت و نحوه و شرایط شرکت در تعیین سطح رو خدمتتون عرض خواهند کرد.